wtorek, 16 października 2012

e-literka

E-NAUKA
Metoda nauczania z wykorzystaniem multimedialnych możliwości komputerów, umożliwiająca stosowanie w procesie szkolenia różnych technik - tekstu, obrazu, video i dźwięku. E-learning może być wykorzystywany jako niezależna metoda szkoleniowa, jako wsparcie klasycznych metod (np. wykładów) lub sposób na aktualizację wiedzy. Szkolenia e-learningowe są prowadzone przy pomocy cd-romów, on-line w wewnętrznej sieci placówki szkolącej (Intranet) lub poprzez sieć zewnętrzną (Internet). Wśród podstawowych zalet e-learningu wymienia się możliwość dowolnego wyboru miejsca i czasu szkolenia, interaktywność i zastosowanie symulacji. Zamiast kosztownego zmagania się z rzeczywistością i ponoszenia ewentualnych konsekwencji pomyłek, uczestnik szkolenia ma okazję do zapoznania się z wieloma mniej lub bardziej typowymi sytuacjami z dziedziny funkcjonowania firmy. Uczy się wyciągać wnioski z wirtualnych sukcesów i porażek.

E – praca (telepraca, ang. Telework) polega na wykonywaniu pracy w dowolnej odległości od miejsca zatrudnienia, np. siedziby firmy. W takiej formie wykorzystuje się wszelkie możliwości komputera i najnowsze rozwiązania technologii komunikacyjnej – Internet, e-mail, rozmowy na żywo, wideokonferencje.
E – praca umożliwia pracę osobom, które z przyczyn od siebie niezależnych nie mogą wychodzić z domu, np. osoby niepełnosprawne.
 

  Gdzie szukać ofert telepracy?
http://praca.interia.pl
http://www.praca.onet.pl
http://www.praca.totu.pl

http://www.cvonline.pl
http://www.gazeta.pl/praca
http://www.jobpilot.pl
http://www.jobs.pl
http://www.praca.trader.pl
http://www.pracuj.pl
http://www.topjobs.pl 


Na jakie hasła powinniśmy zwrócić uwagę?
"Etat za inwencję"
"Zarób bez wysiłku"
"Adresowanie kopert, pilnie"
"Pieniądze dla aktywnych"
"Średnia krajowa"
"Bez ryzyka"
"Koperty, 100 zł dziennie"
"Minimum 2000 zł"
"Wiek nie gra roli"


E-BANKI
 
 
Działanie e-banku
W banku elektronicznym nie ma hal z kasami, a tym samym kolejek  do tych kas. Wszystkie formalności załatwia się nie wychodząc z domu, począwszy od założenia konta do wykorzystywania wszelkich operacji. Korzysta się z komputera i Internetu. Dostęp do takiego banku uzyskuje się poprzez specjalny serwer.
Podobnie jak w banku tradycyjnym można dokonywać różnych płatności, zleceń przelewów, zakładać lokaty terminowe.

 

Komunikacja - to ważna jest ;)

SPOTKANIE VI


Sposoby komunikowania się 


1. SMS i MMS :

SMS (ang. Short Message Service) - krótka wiadomość tekstowa, którą można wysłać innemu użytkownikowi sieci komórkowej bezpośrednio z telefonu komórkowego lub też za pomocą internetu.

 


MMS (ang. Multimedia Mesaging Service)- to usługa dostępna w telefonii komórkowej pozwalająca na przesyłanie pomiędzy telefonami (lub pomiędzy telefonem a adresem poczty elektronicznej) wiadomości, które oprócz tekstu mogą zawierać również zdjęcia, klipy wideo lub nagrania dźwiękowe.

2. IRC :

IRC (ang. Internet  Relay Chat )- to pierwowzór dzisiejszych czatów. Jest to jedna ze starszych usług sieciowych umożliwiająca rozmowę na tematycznych lub towarzyskich kanałach komunikacyjnych, jak również prywatną z inną podłączoną aktualnie osobą.









 3. CZAT : 

Czat (ang. chat-rozmowa)- słowem tym określa się serwis internetowy służący do komunikacji wielu osób w tzw. pokojach.
  



4. GADU-GADU :

Gadu-Gadu - komunikator internetowy, opracowywany przez firmę GG Network. Gadu-Gadu umożliwia przede wszystkim prowadzenie rozmów tekstowych, udostępnia również między innymi przesyłanie plików, prowadzenie konferencji i rozmów głosowych. Jest to program typu Adware – darmowy, ale korzystającym z niego użytkownikom wyświetlają się reklamy.




































5. SKYPE :

Skype - komunikator internetowy, oparty na technologii peer-to-peer. Skype umożliwia prowadzenie darmowych rozmów głosowych oraz obserwację rozmówcy poprzez kamerę internetową, a także płatnych rozmów z posiadaczami telefonów stacjonarnych lub komórkowych za pomocą technologii VoIP (Voice over IP) tzw. usługa SkypeOut. Oprócz tego Skype oferuje funkcje bezpośredniej wymiany informacji tekstowych za pomocą ręcznie wpisywanych wiadomości oraz przesył plików.




6. GRUPA DYSKUSYJNA :

Grupa dyskusyjna -  w Internecie to ogólna nazwa wszelkich form dyskusji internetowej przypominających wymianę korespondencji, a nie rozmowy w czasie rzeczywistym. Grupy dyskusyjne przyjmują formę list dyskusyjnych pozwalających na automatyczną wymianę e-maili, grup Usenetowych, grup występujących w Fidonecie i forów dyskusyjnych dostępnych przez bramki WWW.


7. FORA :

Fora - to przeniesiona do struktury stron WWW forma grup dyskusyjnych, która służy do wymiany informacji i poglądów między osobami o podobnych zainteresowaniach przy użyciu przeglądarki internetowej.


8. FACEBOOK :

Facebook - to serwis społecznościowy, w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć sieci i grupy, dzielić się wiadomościami i zdjęciami oraz korzystać z aplikacji, będących własnością Facebook








GRUPA

SPOTKANIE V 



THE BEST GRUPA EVER :)

 

Marta Mieszczak 
Karolina Kuś
Monika Kubica
Martyna Pawlus

Julia Pawlik
Maciej Okrzesik
Dominika Kolonko
  NO I ON...

 
Dawid Marszałek 



 

wtorek, 2 października 2012

Algorytmyyy - tejamnicza nazwa...

Algorytm – w matematyce oraz informatyce skończony ciąg jasno zdefiniowanych czynności, koniecznych do wykonania pewnego rodzaju zadań. Słowo "algorytm" pochodzi od starego angielskiego słowa algorism, oznaczającego wykonywanie działań przy pomocy liczb arabskich, które z kolei wzięło się od nazwiska, które nosił Muhammad ibn Musa al-Chuwarizmi , matematyk perski z IX wieku.

Algorytm ma przeprowadzić system z pewnego stanu początkowego do pożądanego stanu końcowego. Badaniem algorytmów zajmuje się algorytmika. Algorytm może zostać zaimplementowany w postaci programu komputerowego.
Jako przykład stosowanego w życiu codziennym algorytmu podaje się często przepis kulinarny. Dla przykładu, aby ugotować bigos należy w określonej kolejności oraz odstępach czasowych (imperatyw czasowy) dodawać właściwe rodzaje kapusty i innych składników. Może istnieć kilka różnych przepisów dających na końcu bardzo podobną potrawę. Przykład ten ma wyłącznie charakter poglądowy, ponieważ język przepisów kulinarnych nie został jasno zdefiniowany. Algorytmy zwykle formułowane są w sposób ścisły w oparciu o język matematyki.
W niektórych krajach, jak USA, algorytmy mogą zostać opatentowane, jeżeli zostaną zaimplementowane w jakimś praktycznym celu. Niektórzy twierdzą, że patentowanie algorytmów spowalnia rozwój informatyki, bo jeden producent może uzyskać monopol, np. na pisanie oprogramowania tworzącego pewne typy plików (np. GIF). Wiele koncernów komputerowych prowadzi między sobą spory prawne dotyczące praw własności do niektórych patentów. Kontrargumentem jest tzw. prawo własności intelektualnej (jaką objęty jest np. utwór muzyczny, będący wytworem intelektu i pracy muzyka) zakładające, że program jest intelektualną własnością twórcy.


Kasjer:
Kasjerzy często mają problem z wydawaniem reszty. Często nie posiadają odpowiednich nominałów do wydawania i w takiej sytuacji dochodzi do spięć i problemu. Kasjerzy mają do dyspozycji wiele programów, które pomagają im rozwiązać te "spory".